Sie 13 2012

Duże kocie niemowlę, duży podrostek = duży kot dorosły?

Napisane przez o 9:04 am w Hodowla,Kocięta

Wielu hodowców podaje wagi urodzeniowe swoich kociąt, pokazuje na wykresach, jak urodzone u nich kocięta rosną. Waga, tuż za kolorem, jest najważniejszym elementem opisu kociaka na stronie hodowcy. Co mówią nam kocie wagi? Czy możemy po nich wnioskować, że nasz kot będzie duży lub mały? Hodowcy i miłośnicy ekscytują się zwłaszcza wagami urodzeniowymi. Czy zasadne jest dążenie do tego, żeby kocięta rodziły się jak największe? Czy noworodek o wadze urodzeniowej 170 g będzie większy, kiedy dorośnie od tego, który w chwili narodzenia ważył 120 g? Czy trzymiesięczny kociak ważący 2,5 kg będzie ważył odpowiednio 20% więcej od tego, który w tym samym wieku waży 2 kg? Te i wiele innych pytań zadają hodowcy hodowcom, kupujący hodowcom, miłośnicy, wystawcy…

Od 15 już lat przyglądam się kotom norweskim leśnym w Polsce i w innych krajach. Pierwsza prawidłowość, którą zauważyłam – to waga urodzeniowa. Nie mówi nam nic o przyszłej wielkości kota. Widywałam koty urodzone z wagą 100 g, które wyrastały na kolosy i takie, które urodziły się z wagą 140-160 g i jako dorosłe były całkiem przeciętne. Druga miara to tempo wzrostu. Hodowcy z dumą pokazują na stronach trzymiesięczne kocięta ważące 2,3-2,5 kg. Wiele z takich kotów widziałam później, jako dorosłe. Nie odbiegały wielkością od tych, które rosły normalnie i jako trzymiesięczne ważyły 1,8-2 kg. Oczywiście – żadne z tych kotów nie były małe, zarówno jedne, jak i drugie wyrastały tak na koty przeciętne, jak i duże.

Jak zatem poznać, zorientować się, czy kot będzie duży? Na co patrzeć? Czym się sugerować? Po pierwsze genami. Zwykle po dużych rodzicach mamy duże koty. Piszę zwykle, ponieważ rodzice to nie wszystko – ważne są także kolejne pokolenia wstecz. Widuję duże koty po kotach przeciętnych, ale mających koty duże w dalszych pokoleniach rodowodu i koty przeciętne po kotach dużych, ale po nie za wielkich przodkach. Druga sprawa to żywienie. Niestety kot na suchej karmie i kiepskiej jakości puszkach nie urośnie. Nawet, jeśli w genach ma zapisane, że powinien być duży. Trochę może pomóc poprawa żywienia w nowym domu, ale zwykle takiego kota trudno odzwyczaić od nawyków żywieniowych wyniesionych z domu rodzinnego. Natura w banalny sposób chroni swoje dzieci przed otruciem, dlatego zapamiętują, co jadły przy matce – bo to na pewno nie zaszkodzi. Nowe pokarmy, nowe smaki mogą być niebezpieczne – lepiej więc tego nie jeść. Wtedy trzeba sposobem przestawiać kociaka na nową karmę.

Oczywiście można poznać po kociaku, czy będzie duży, mały czy przeciętny. Na pewno powinna niepokoić waga poniżej 1,6 kg w wieku 3 miesięcy, drobna kość… Ale to już temat na inną opowieść.

Share

2 komentarze

2 komentarze to “Duże kocie niemowlę, duży podrostek = duży kot dorosły?”

 1. Aldonaon 23 Lip 2013 at 12:01 pm

  Witam,
  ile waży kocię przy urodzeniu?
  ile może ważyć 2 m-czny, 3 m-czny kotek?
  mam na myśli dachowca.

 2. Agnieszkaon 23 Lip 2013 at 12:42 pm

  Niestety, nie mam pojęcia, ile waży przy urodzeniu dachowiec i ile waży 2-3-miesięczny kociak. Wszystko zależy od wielkości rodziców (geny) i od żywienia.

Trackback URI | Comments RSS

Zostaw komentarz