na jakie zarobki może liczyć księgowa na jakie zarobki może liczyć księgowa

Księgowość jako fundament firmy

Księgowość to dział na którym opiera się praktycznie każdy biznes w tym kraju i na świecie. Wielka spółka, mała rodzinna firma, czy tez jednoosobowa działalność. Nie bez przyczyny, księgowość można uznać za jeden z podstawowych działów wszystkich firm.

na jakie zarobki może liczyć księgowaW Polsce, system podatkowy należy do jednych z najbardziej skomplikowanych. W 2014 roku Bank Światowy przygotował raport który okazał się miażdżący dla naszego kraju pod względem przejrzystości i prostoty systemu podatkowego. Przeciętny „kowalski” nie jest w stanie nadążyć za zmianami, które zamiast upraszczać, tylko czynią nasz system podatkowy bardziej skomplikowanym.

Tutaj z pomocą przychodzi księgowość. Dział, który musi ciągle mieć się na baczności, od którego dokładności zależy to, czy dana firma nie otrzyma kary od urzędu skarbowego, który jak wiemy jest bardzo surowy pod względem wszelakich nieprawidłowości.

W obecnych czasach z pomocą księgowej przychodzi cała armia programów, które mają ułatwić, jej prace i nijako zminimalizować możliwość popełnienia pomyłki, która mogła by być brzemienna w skutkach. Najpopularniejsze programy to FIRMATEC, SUBIEKT, czy Rachmistrz.

Jak sprawa ma się, jeśli chodzi o zarobki, to opierając się na badaniach przeprowadzonych w 2014 roku, księgowa może liczyć na 3 950 zł brutto. Wszystko zależne jest jednak od stażu pracy, doświadczenia, odpowiedzialności i przede wszystkim firmy dla której świadczy swoje usługi.

W szarej strefie działają księgowi, którzy obsługują firmy jednoosobowe i pobierają za to opłatę w wysokości ok. 250 złotych miesięcznie.