Nagrobki to jeden z przedmiotów podległych kamieniarstwu

Mówiąc o gospodarce i wspominając działy gospodarki nie sposób ominąć kamieniarstwa. Kamieniarstwo jest jednym z sektorów gospodarki, gdzie wykonuje się różne przedmioty z wykorzystywaniem kamienia, jako naturalnego i podstawowego materiału służącego do tworzenia różnych przedmiotów. Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, że kamieniarstwo jest jednym z najstarszych zawodów w historii ludzkości.
Kamieniarstwo, to nic innego, jak wydobywanie bloków kamiennych w kamieniołomach i ich późniejsza obróbka, w celu stworzenia pożądanego przedmiotu. Ten dział rzemiosła zajmuje się produkcją różnych elementów budowlanych, jak i produkuje nagrobki. Zakład kamieniarski tworzy nie tylko nagrobki, lecz także duże zbiorowe grobowce. Współcześnie nagrobki wykonywane są zwłaszcza ze skał magmowych, albo metamorficznych. Z kolei w budownictwie wykorzystuje się także skały osadowe. Zakład kamieniarski oprócz nagrobków i grobowców wykonuje szereg innych przedmiotów z kamienia, jak na przykład parapety, kominki, wazony, lampiony, rzeźby nagrobne, schody, jak również blaty kuchenne. Te wymienione wyżej, to tylko niektóre z przedmiotów wytwarzanych w zakładzie kamieniarskim.
Poza tym w zakładzie kamieniarskim można dokonać zakupu płytek z marmuru, czy granitu lub z kwarcu oraz innych jeszcze materiałów, które posiadają wysoką jakość.
Zakłady kamieniarskie tworzą przepiękne i funkcjonalne konstrukcje, które posłużą wiele dziesiątek lat, bo wykonane są z twardego materiału, jakim jest kamień lub są skały i dodatkowo wszystkie one poddawane są odpowiedniej obróbce.
Zakłady kamieniarskie poza wyżej wspomnianymi usługami zajmują się również renowacją zniszczonych nagrobków, układaniem płytek przy grobach i brukowaniem terenu wokół pomnika. Usługa taka, jak ta ostatnia jest dość często wykonywana, gdyż nawet najdroższym pomnik wygląda nieciekawie, gdy wokół jest błoto, a w wielu przypadkach tak właśnie się zdarza po deszczu. Błoto pryska na pomnik brudząc go i blokuje dojście do pomnika. Stojąca woda wokół pomnika jest dużym utrudnieniem dla osób odwiedzających swoich bliskich zmarłych i dlatego wiele osób potrzebuje takiej usługi kamieniarskiej, jaką jest ułożenie kostki lub położenie płytek wokół pomnika.
Zakłady kamieniarskie na stałe wrosły w nasze otoczenie i można je spotkać nie tylko w miastach, gdzie masowo proponują swoje usługi, lecz również w małych miasteczkach. A nawet na wsiach polskich niejednokrotnie istnieje co najmniej jeden zakład kamieniarski produkujący nagrobki, grobowce i inne przedmioty wykonane z różnego rodzaju kamienia.
Przywykliśmy do tego, że myśląc o kamieniarstwie mamy na myśli tylko różnego rodzaju naturalny kamień. I tu ciekawostką dla niektórych osób może być to, że rozwój przemysłu kamieniarskiego obejmuje również rozwój kamieniarstwa artystycznego. A więc wytwarzania kamieni jubilerskich takich, jak rubiny, szafiry, szmaragdy i oczywiście diamenty, po obróbce których powstają brylanty, które są najcenniejszym kamieniem ozdobnym.