eleganckie markowe obuwie popularne wśród panów eleganckie markowe obuwie popularne wśród panów

Pantofle męskie w trzech rodzajach

Wielu chłopców wchodząc powoli w świat dorosłych zaczyna porzucać sportowe odzienie i obuwie na rzecz bardziej eleganckich rzeczy. Na wiele ważnych egzaminów życiowych potrzebują mieć klasyczny czarny garnitur oraz pantofle. Jednak tak naprawdę, co kryje się pod pojęciem tych pantofli? Ogólnie mogą się kojarzyć ze świecącymi, lakierowanymi butami, bardziej przypominającymi damskie szpilki, jednak nic bardziej mylnego. Otóż mają one formę półbutów, najczęściej skórzanych.

eleganckie markowe obuwie popularne wśród panówJednym z trzech klasycznych fasonów męskich pantofli są wiedenki. W Polsce zamiennie nazywa się je oksfordami. Są to buty skórzane z zamkniętą przyszywą, mogące występować z nakładanym podnoskiem, lub bez. Uważa się je za formalne obuwie, które pasuje do wizytowego stroju, bądź garnituru. Występują także lekko lakierowane wersje oksfordów, które powinno zakładać się tylko i wyłącznie do smokingu, lub fraka na wieczorne wyjścia. Za dnia nie wypada nosić lakierowanego obuwia. Wiedenki występują najczęściej w kolorze czarnym, który pasuje jedynie do ciemnych garniturów. Do brązowych garniturów i mniej oficjalnych strojów, warto wybrać wiedenki w kolorze brązowym, bądź wiśniowym.

Innym rodzajem klasycznych butów są, tak zwane, angielki, które są nieco mniej formalne od wiedenek i w przeciwieństwie do nich, mają otwartą przyszywę. Fason ten jest mniej smukły od oksfordów i wygląda na cięższy, ze względu na grubszą podeszwę. Takie buty najczęściej pasują luźniejszych zestawów czy jeansy, czy sztruksami. Warto wybrać angielki w kolorze brązowym, gdyż można je łączyć z większością różnych ubrań. Jeśli chodzi o garnitury, to lepiej jednak pozostać przy wiedenkach, niż o wiele mozolniejszym wariancie, angielkach.

Ostatnim wariantem klasycznych pantofli męskich są monki. Ich nazwa wzięła od francuskich zakonników i mnichów, którzy jako pierwsi nosili tego rodzaju obuwie. Monki to buty zapinane na jedną, bądź dwie klamerki, które umiejscowione są z boku buta. Są to buty bardziej formalne od angielek, jednak nie tak bardzo jak wiedenki. Zaleca się kupno monków w kolorze wiśniowym, który pasuje do mniej oficjalnych stylizacji.

Posiadając takie eleganckie markowe obuwie (www.italbut.pl), musimy pamiętać o jego właściwej pielęgnacji. Przydadzą nam się do tego różne kremy, żele, pasty i woski do tego przeznaczone. Odpowiednio zadbane będą nam służyć na lata, gdyż klasyczne obuwie nigdy nie wychodzi z mody. Od lat stanowią one szykowny dodatek do wszelkiego rodzaju stylizacji, nie tylko tych eleganckich, ale również do tych zupełnie codziennych.